Relacja z Triduum Paschalnego i Rezurekcji

Minął już Wielki Tydzień. Czas szczególnej modlitwy, refleksji, osobistego i wspólnotowego przeżywania wiary i tajemnicy związanej z Męką, Śmiercią i Zmartwychwstaniem Chrystusa. Wróćmy na chwilę do tamtych dni i pokrótce przypomnijmy sobie jak wyglądały.

Wielki Czwartek  w tym dniu dziękowaliśmy kapłanom za ich posługę. Dziękujemy za przybycie i wspólną modlitwę księdzu kanonikowi Stanisławowi, Hubertowi i Markowi.

Wielki Piątek – był czasem zadumy i refleksji. Jezus obecny w Najświętszym Sakramencie przebywał już w ciemnicy od wieczora dnia poprzedniego. Naszą uwagę tego dnia skupił Krzyż.
Po zakończonej liturgii odśpiewaliśmy wszystkie trzy części Gorzkich Żali, a następnie przez całą noc przedstawiciele poszczególnych ulic i bloków modlili się przy Grobie Pańskim.

Wielka Sobota – od rana święciliśmy pokarmy na nasze stoły wielkanocne. Również trwaliśmy na modlitwie przy grobie Jezusa.  Wieczorem zaś rozpoczęliśmy Liturgię Wigilii Paschalnej. Zgromadziliśmy się przed kościołem, gdzie celebrans poświęcił ogień, a następnie zapalił paschał. Po uroczystym wejściu do świątyni, ksiądz Proboszcz odśpiewał Exsultet, czyli uroczyste Orędzie Wielkanocne. Tego dnia usłyszeliśmy również hymn Chwała na wysokości Bogu… któremu towarzyszyło bicie dzwonów i dzwonków. Ponadto usłyszeliśmy radosne Alleluja!

Rezurekcja – rozpoczęta od pustego Grobu Pańskiego i słów Chrystus prawdziwie zmartwychwstał, Alleluja! Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki, Alleluja! Następnie podążaliśmy w lekkim deszczu w procesji rezurekcyjnej ogłaszającej zmartwychwstanie. Przewodził jej krzyż i figura Zmartwychwstałego. Dalej nastąpiła uroczysta Msza Święta, której przewodniczył Ks. Bp Ryszard Karpiński. Skierował on również do nas słowo Boże. Zwieńczeniem tej eucharystii był hymn Te Deum, śpiewany w wyjątkowych momentach roku liturgicznego i życia parafialnego.


Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do piękna Triduum Paschalnego: Księżom, Panu Organiście, Służbie Liturgicznej, Paniom i Panom pomagającym w sprzątaniu Kościoła i jego dekoracji oraz tym, którzy złożyli ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z tych dni i wydarzeń.

WIELKI CZWARTEK,
WIELKI PIĄTEK,
POŚWIĘCENIE POKARMÓW
WIELKA SOBOTA – WIGILIA PASCHALNA
REZUREKCJA