Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Dzień 15 sierpnia każdego roku wyróżnia się spośród innych specjalnie przygotowaną dekoracją. Pomimo nieco zimnej wiosny, udało się nam zdobyć liczne pierwociny ziół, zbóż, traw i warzyw. W czasie każdej Mszy świętej dokonywano poświęcenia przynoszonych przez naszych Parafian kwiatów i ziół.

Jak podaje KAI „święcenie ziół ma podkreślać, że człowiekowi potrzebna jest ozdrowieńcza moc natury. Zioła od zarania dziejów towarzyszą człowiekowi i nawet dziś wiele osób “powraca do natury” i stosuje je obok lub zamiast współczesnych leków. Ziołolecznictwo staje się ważną częścią naszego zdrowego życia, na nowo odkrywamy starą wiedzę o dobrodziejstwach różnych ziół.

W tym związku człowieka z naturą dużą rolę odgrywa uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i związany z nią dawny zwyczaj święcenia ziół. Człowiek powinien być doskonały, zbawiony i zdrowy, czego uosobieniem jest Maryja. Według starej tradycji, w bukiet do poświęcenia w tym dniu wiązano siedem lub 77 różnych ziół i zbóż, później także kwiatów. Siódemka już w Starym Testamencie jest symbolem doskonałości. Tych siedem ziół to rumianek, mięta, melisa, bazylia, rozmaryn, lubczyk i nasturcja.

W Polsce ta uroczystość Maryjna wiązała się z zakończeniem zbioru plonów, toteż mówiono, że „na Wniebowzięcie zakończone żęcie”. Stało się więc zwyczajem święcenie plonów, przede wszystkim tego, co rosło na własnych polach i w przydomowych ogródkach. Owa „dożynkowa wiązanka” musiała zawierać pokruszone kłosy pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa. Obowiązkowe były też len i groch, bób i marchew z natką, gałązka z gruszką lub jabłko, makówka i orzechy. Ale razem z „wiązanką” święciło się także różne zioła lecznicze”.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystości.

Źródło: https://ekai.pl/wniebowziecie-matki-bozej-15-sierpnia-swiecenie-ziol-zwyczaj-stary-i-ciagle-zywy/