Uroczystość Objawienia Pańskiego

6 stycznia w liturgii Kościoła obchodzona jest Uroczystość Objawienia Pańskiego – zwana także Świętem Trzech Króli. Jest jednym z najstarszych świąt obchodzonych w Kościele – na Wschodzie od III wieku, a na Zachodzie od końca IV wieku.

Wspominamy przyjście trzech mędrców (magów) – Kacpra, Melchiora i Baltazara. Przynieśli oni do żłóbka Dzieciątka Pana Jezusa mirrę, kadzidło i złoto. W tym też dniu następuje poświęcenie kredy, kadzidła i złota, a po powrocie z Eucharystii czynimy napis na drzwiach wejściowych do domów: C+M+B+2020.

Skrót ten oznacza: Christus mansionem benedicat – [Niech] Chrystus błogosławi temu domowi. Tradycja ta pochodzi z XVIII wieku, kiedy to upowszechnił się zwyczaj święcenia kredy (początkowo jedynie święcono złoto i kadzidło). Możemy się w nim doszukać analogii do starotestamentowego oznaczania chrześcijańskich domów krwią baranka.

W naszej parafii od kilku lat pojawił się zwyczaj błogosławieństwa rodzin i osób figurką Dzieciątka Jezus, przywiezioną podczas jednej z pielgrzymek do Ziemi Świętej, jako dar dla parafii od uczestników pielgrzymki.  Dzieci dodatkowo mogą ucałować Pana Jezusa.

Jezu, Boże Dziecię, bądź na wieki pochwalony za to, że z miłości ku nam tak bardzo się uniżyłeś. Przyszedłeś do nas z nieba, aby nas tam zaprowadzić. Wyniszczyłeś Siebie, aby nas ubogacić, a my tak często jesteśmy niewdzięczni. Spraw więc, o Boże Dzieciątko, abyśmy Cię miłowali całym sercem i nigdy nie zasmucali złym życiem. Pozwól nam uczestniczyć w Twoich Boskich błogosławieństwach teraz i w wieczności. Amen.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z błogosławieństwa figurką Dzieciątka Jezus.